Hřbitov

13. října 2010 v 10:54 | Aglája |  Téma týdne archiv
Hřbitov neboli pohřebiště, zastarale též krchov, v archeologické terminologii nekropolis, je pietní místo, kde se pohřbívají mrtví lidé respektive ostatky jejich těl (kupř. popel po kremaci).

Hřbitov se skládá z hrobů, hrobek, cest a zeleně mezi nimi. V mnoha dnešních hřbitovech existují též "urnové zdi" (kolumbária), kde jsou uchovávány ostatky zemřelých, kteří byli zpopelněni v krematoriu. Hřbitovy bývají otevřené veřejnosti, příbuzní a blízcí zesnulých často jejich hroby navštěvují a pečují o ně. Některé slavnější hřbitovy jsou též cílem turistů (kupř. Slavín v Praze na Vyšehradě).

Hřbitovy často bývají též umístěny vedle kostelů, synagog nebo jiných staveb náboženského určení - v takovém případě je spjat s pochováváním zemřelých příslušného náboženství.


Můj vztah ke hřbitovům je při nejmenším zvláštní. Jejich ponurost a zvláštnost mě přitahuje již dlouho. Vezměme si například Olšanské hřbitovy. Stojí přímo ve středu jedné z nejrušnějších oblastí Prahy. Každý den kolem nich projede tisíce aut, ale i tak, když projdete hlavní bránou hřbitova, můžete zde shledat neuvěřitelný klid a pohodu, která z něj vyzařuje.


Pro mnohé je hřibitov jen místem kam chodí na Vánoce a Velikonoce, ale zamyslíme-li se nad tím proč hřbitovy vůbec vznikly, můžeme se dostat hlouběji. Hřbitovy vznili především pro to, že byla nutnost někde "uskladňovat" zemřelé. Ve starších dobách však měli jakousi funkci oplakávací. Když byl člověk uložen do hrobu, existovalo jakési místo kam se mohli jeho příbuzní chodit modlit a povídat si s ním. Zatímco když například byl zabit na bitevním poli a jeho tělo rozsekala mina na milion kousků, tak přítomnost v hrobě který mu byl posléze vytvořen na některém ze hřbitovů, se nedala úplně tvrdit.


Se hřbitovem je spojeno spousta témat ať už knižních či filmových a je pravdou, že spisovatelé často volí toto místo jako domov upírů, zombie a dalších nadpřirozených bytostí. O tom že, na hřbitovech vládne posvátná atmosféra není pochyb, ale do jaké míry jsou všechny báje a pověsti, natož knihy a filmy pravdivé se můžeme jen dohadovat.Aglája

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama